Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » Aktualności » Ratujmy Powstańczy Cmentarz
Ratujmy Powstańczy Cmentarz
Ratujmy Powstańczy Cmentarz
2012-07-13
Cmentarz Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej jest miejscem spoczynku ponad 104 tys. osób. W 177 zbiorowych mogiłach i usypanym z ludzkich prochów kurhanie pochowano szczątki żołnierzy i cywilów, którzy zginęli w stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 r.

Ten cmentarz ma niebagatelną wartość historyczną. Z tego właśnie powodu wpisany został do rejestru zabytków w marcu 2012 r.

Nekropolię założono zaraz po wojnie - w 1946 r. Szczątki warszawiaków zwożono tu z całego miasta do lat 50. Chowano je anonimowo, bez tablic z nazwiskami. Obok żołnierzy AK i cywilów grzebano żołnierzy września, Żydów rozstrzelanych przez Niemców na stadionie Skry, a nawet funkcjonariuszy MO i UB. Wszystko po to, by zgodnie z polityką komunistycznych władz zatrzeć powstańczy charakter nekropolii. O odpowiednie oznakowanie cmentarza oraz umieszczenie na grobach krzyży, znaków Polski Walczącej i nazwisk pochowanych osób walczy od 30 lat społeczny komitet.

Nekropolia zajmuje obszar 1,5 ha. Aż do XXI w. cmentarz był praktycznie pozbawiony emblematów powstania, a obecnie znajduje się tam jedynie niewielka tablica informacyjna. Dopiero w 2001 na barykadzie i tarczy posągu Polegli Niepokonani umieszczono znaki Polski walczącej. Cały czas środowiska kombatantów prowadzą starania o właściwe uczczenie pamięci pochowanych na Woli osób. W planach jest m.in. zbudowanie Ściany Pamięci, zawierającej nazwiska pogrzebanych  (dotychczas ustalono ich niewiele ok. 4 tys.), a także ogrodzenie nekropolii. Cmentarz znajduje się w środku parku, a w związku z tym, że nie jest ogrodzony i odpowiednio oznakowany wiele osób wyprowadza tam psy... Na nagrobkach do dziś zamiast symboliki powstańczej znajdują się komunistyczne Krzyże Grunwaldu.

Inicjatorzy akcji „Rozkaz to rozkaz” apelują do wszystkich, którzy mają wiedzę na temat osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim o wypełnianie formularza i podanie danych, które umożliwią uzupełnienie informacji na temat poległych w czasie Powstania Warszawskiego.

Formularz do pobrania (należy wysłać lub zanieść na podany w formularzu adres):

http://www.wola.waw.pl/wola_form/files/docs/tabela_x_zgloszeniex3.pdf

Na facebooku również można dołączyć do tej inicjatywy.

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
3 + 7 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości