Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » Aktualności » Nowa książka o bohaterach broniących Sochaczewa we wrześniu 1939 roku
Nowa książka o bohaterach broniących Sochaczewa we wrześniu 1939 roku
Nowa książka o bohaterach broniących Sochaczewa we wrześniu 1939 roku
2012-09-19

Wreszcie ukazała się książka Bogusława Kwiatkowskiego o charakterze popularno-naukowym poświęcona tragicznym dziejom Sochaczewa we wrześniu 1939 roku i jego obronie przed hitlerowskim agresorem. Dysponujący niewielkimi siłami i do tego skromnie uzbrojeni obrońcy miasta i przeprawy w tym miejscu na Bzurze pod dowództwem majora Feliksa Kozubowskiego stojącego na czele II batalionu 18 pułku piechoty skutecznie stawiali opór Niemcom dysponującym znacznymi siłami broni pancernej, ciężkiej artylerii i lotnictwa przez ponad 3 dni. Dzięki poświęceniu i odwadze obrońców Sochaczewa, a zwłaszcza 5 baterii 26 pułku artylerii lekkiej, która uniemożliwiła Niemcom szybką przeprawę przez Bzurę, część armii „Poznań” sforsowała Bzurę i poprzez Puszczę Kampinoską dotarła do Warszawy. Obrona Sochaczewa, jakkolwiek skończyła się dla polskiej strony niepowodzeniem, zadała Niemcom znaczne straty.

Publikacja zawiera bogaty, starannie dobrany i często unikatowy materiał ilustracyjny (ponad 200 fotografii i planów). Część z nich jest publikowana po raz pierwszy w Polsce. Ścisłe i przemyślane powiązanie słowa z obrazem nie tylko uatrakcyjnia tekst, lecz również ułatwia zrozumienie mechanizmów przemian historycznych, jakie dokonywały się w dziejach Sochaczewa. Książka zawiera wiele oryginalnych zdjęć pochodzących od prywatnych kolekcjonerów z całej Polski, zdjęcia ze zbiorów muzealnych, licznych archiwów, jak również zdjęcia osobistego fotografa Hitlera Hugo Jagera, który we wrześniu 1939 roku przybył do Sochaczewa (przyleciał razem z Adolfem Hitlerem na lotnisko w Bielicach) i jako jedyny wówczas robił kolorowe zdjęcia. Autorowi udało się uzyskać licencję na te zdjęcia do publikacji.

Poza tym w książce zamieszczono listy żołnierzy spoczywających na sochaczewskich cmentarzach, z podziałem na dni walki (13, 14, 15, 16 września 1939), oddziały, narodowości (polską, żydowską), mapy kreślone specjalnie dla publikacji zawierające kierunki ewakuacji urzędów, instytucji i ludności cywilnej, miejsca najtragiczniejszych bombardowań, pierwotne – dzisiaj już zapomniane – miejsca pochówku poległych i zmarłych z odniesionych ran, działania wojenne w poszczególnych dniach obrony Sochaczewa. Książka zawiera również ponad 30 (1 lub 2 stronicowych) biogramów osób (wojskowych i cywilnych) - uczestników wydarzeń z września 1939 roku, tak ze strony polskiej, jak i - po raz pierwszy w historiografii sochaczewskiej - strony niemieckiej, opisy wybranego sprzętu wojskowego (uzbrojenia) użytego w obronie miasta.

Na ponad 512 stronach książki autor próbuje ożywić wydarzenia z 1939 roku. A rzeczywistość była wielobarwna. Było bohaterstwo obrońców, ale i upadek ducha, tchórzostwo, a nawet zdrada. Autor po raz pierwszy opowiada w książce o życiu codziennym miasta w dniach poprzedzających obronę przed hitlerowskim najeźdźcą, przybliża ewakuację sochaczewskich urzędów i instytucji, przypomina wzruszającą historię ewakuacji sochaczewskich dzieci z miejscowego domu dziecka, przybliża losy sochaczewskiego proboszcza ks. Wincentego Trojanowskiego. Próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele pytań.

 Więcej informacji o treści na stroni: www.bkwiatkowski.pl

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
8 + 9 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości