Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » Aktualności » Wakacyjny Konkurs „Odkrywamy Naszą Historię” rozstrzygnięty!
Wakacyjny Konkurs „Odkrywamy Naszą Historię” rozstrzygnięty!
Wakacyjny Konkurs „Odkrywamy Naszą Historię” rozstrzygnięty!
2012-10-22

Młodzi, a już chorzy… na Polskę

18 października 2012 r. w gmachu Sejmu RP Poseł Mariusz Błaszczak, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, wręczył wyróżnienia i nagrody laureatom. Zdobywcy głównych nagród w kategorii gimnazjalistów i licealistów pojadą na wycieczkę do Brukseli, gdzie będą zwiedzać m.in. gmach Parlamentu Europejskiego.

Zdjęcie "rodzinne" laureatów z organizatorami konkursu. 

W lipcu i sierpniu uczestnicy konkursu przygotowywali prace, które mieli wysłać do oceny w terminie do 21 września. Minęło jeszcze kilka tygodni nerwowego oczekiwania na werdykt Komisji Konkursowej, aż wreszcie wszystko stało się jasne.

– Prace nadesłane przez uczestników konkursu stały na bardzo wysokim poziomie – zdradza Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego, który wchodził w skład Komitetu Organizacyjnego Wakacyjnego Konkursu „Odkrywamy Naszą Historię”. –Bezkonkurencyjna w gronie laureatów okazała się jednak 15-letnia Malwina Grabowska z Grodziska Mazowieckiego. Uczennica III klasy gimnazjum zdobyła Nagrodę Główną za bardzo okazałą od strony graficznej i wartościową pod względem poznawczym pracę pt. „Kamienie rzucone o wodę”, poświęconą lokalnemu wymiarowi działania Polskiego Państwa Podziemnego w Grodzisku Maz. i Milanówku. Jaki jest patent Malwiny na wygrywanie konkursów? – Historia to moja pasja, interesuję się nią od dziecka i na co dzień, choćby odwiedzając kombatantów mieszkających w moim mieście – zdradza zwyciężczyni.

- Sędzia Bogusław Nizieński, Andrzej Melak i Mariusz Błaszczak

Sędzia Bogusław NIzieński gratuluje młodzieży

– Młodzież biorąca udział w konkursie wykazała się umiejętnością zdobywania, gromadzenia i porządkowania faktów. Zachowała szczególną dbałość o atrakcyjną formę przekazania ciekawych, szerzej nieznanych wydarzeń i postaci związanych z polskim czynem niepodległościowym w XX wieku – mówi sędzia Bogusław Nizieński, b. rzecznik Interesu Publicznego, Kawaler Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia państwowego, który sprawował honorowy patronat nad konkursem. – Ogarnia mnie wzruszenie i radość, kiedy widzę, z jakim entuzjazmem i zapałem młodzi ludzie zajmują się historią Polski. Mają odwagę sięgać do wydarzeń z trudnego dla naszej Ojczyzny XX wieku i bardzo ciekawie je przedstawiają – podsumowuje sędzia Bogusław Nizieński.

Pierwszą Nagrodę w kategorii licealistów zdobył Jacek Tomaszewski ze Starej Dąbrowy, za pracę filmową pt. „Bitwa pod Górkami, 17 września 1939 roku”. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na atrakcyjną w odbiorze, wartościową monografię szerzej nieznanej bitwy Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Autor wykazał się umiejętnością zgromadzenia faktów i atrakcyjnego przedstawienia ważnego wydarzenia z najnowszych dziejów Polski.

Pierwsza Nagroda w kategorii gimnazjalistów trafiła do Karoliny Nierodzik z Legionowa, która przedstawiła pracę pt. <>. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na umiejętność dotarcia do materiałów źródłowych, ich selekcji oraz opracowania, ze szczególnym uwzględnieniem przejawionej troski o zapomnianych bohaterów naszej Niepodległości, którym jesteśmy winni cześć i wieczną pamięć.

Dwie równorzędne Drugie Nagrody zdobyli:

Klementyna Plutecka ze Stanisławowa Pierwszego (powiat legionowski), za monografię multimedialną pt. „Zapomniany Bohater. Kapitan Stefan Pogonowski”, poświęconą uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej 1919-20, dowódcy batalionu w 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, który zginął w walkach pod Wólką Radzymińską 15 sierpnia 1920 roku, prowadząc atak na pozycje bolszewickie. Komisja Konkursowa nagrodziła rzetelność Autorki i jej troskę o detal, która przejawiła się w nadaniu pracy atrakcyjnej formy.

Piotr Krawczykowski z Grodziska Mazowieckiego, za prezentację multimedialną pt. „Żołnierze Wyklęci”, poświęconą polskiemu zbrojnemu podziemiu z czasów II wojny światowej na ziemi grodziskiej. Komisja Konkursowa nagrodziła pieczołowitość w zebraniu i opracowaniu wartościowej, interesującej monografii lokalnego wymiaru Polski Podziemnej.

Komisja Konkursowa przyznała ponadto dwa wyróżnienia, które otrzymali:

Natalia Gołębska z Izabelina, za pracę pt. „Powstańcze walki „Jerzyków” pod Pociechą - Grupa Kampinos”.

Konrad Żebrowski z Legionowa, za pracę poświęconą Żołnierzom Wyklętym, pt. „Narodowe Siły Zbrojne i inne mniejsze organizacje narodowe”.

– Widać, że swoje prace przygotowaliście z zapałem i poświęceniem, bo jesteście zarażeni bardzo groźnym wirusem, jesteście chorzy na Polskę – mówił do nagrodzonych Andrzej Melak. – Mam nadzieję, że dzięki Wam ta choroba będzie rozszerzała się na cały nasz kraj.

 

- Łukasz Kudlicki z Komitetu Organizacyjnego uzasadnia decyzję o przyznaniu Nagrody Głównej Malwinie Grabowskiej

- Zwyciężczyni Konkursu Malwina Grabowska z Nagrodą Główną

– Gratuluję szczególnie laureatom, ale wszystkim uczestnikom konkursu należą się słowa uznania dla Waszej wspaniałej, historycznej pasji – powiedział poseł Mariusz Błaszczak, który ufundował nagrody dla laureatów. – Zachęcam Was do dalszego pogłębiania wiedzy historycznej, szczególnie w zakresie dziejów Polski. Przywołuję słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, Naczelnika odrodzonego w 1918 roku Państwa Polskiego:Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Komitet Organizacyjny Wakacyjnego Konkursu „Odkrywamy Naszą Historię” planuje, we współpracy z patronami i partnerami medialnymi Konkursu, publikację całości lub części nagrodzonych i wyróżnionych prac.

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
9 + 1 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości