Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » Aktualności » Zapalmy Światło Wolności - 13 grudnia 2012
Zapalmy Światło Wolności - 13 grudnia 2012
Zapalmy Światło Wolności - 13 grudnia 2012
2012-11-30

We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec […] będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić.

 

Ronald Reagan

 

Ponad 30 lat temu cały kraj znieruchomiał na wieść o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. W codzienność Polaków brutalnie wkroczyła historia: czołgi na ulicach, godzina milicyjna, internowania, krwawe pacyfikacje strajków. W kolejną rocznicę 13 grudnia przypominamy gest prezydenta USA Ronalda Reagana, który w bożonarodzeniowym orędziu 1981 roku zaapelował do Amerykanów o symboliczne wyrażenie jedności z ofiarami komunistycznego reżimu w Polsce.

Świece zapalane w milionach amerykańskich domów miały być znakiem protestu przeciw dławieniu wolności i praw człowieka. 13 grudnia 2012 roku o 19.30 postawmy w oknach naszych domów Światło Wolności lub zapalmy je wirtualnie za wszystkich tych, którzy 30 lat temu cierpieli i ginęli w wyniku represji reżimu generała Jaruzelskiego. Pokażmy nasze przywiązanie do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych.

Zapraszamy również do udziału w konkursie IPN na najlepszą fotografię przedstawiającą akcję „Światło Wolności”. Zdjęcia prosimy nadsyłać do 17 grudnia 2012 na adres: edu@ipn.gov.pl Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Wirtualne Światło Wolności: www.ipn.gov.pl lub www.pamiec.pl/13grudnia 

 

Szanowni Państwo,

13 grudnia, w 31. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, zachęcamy Państwa do udziału w akcji społecznej „Światło Wolności”.

Już 11 grudnia na budynku IPN przy ul. Towarowej w Warszawie zapłonie symboliczne Światło. Ma przypominać o ofiarach stanu wojennego i być manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. Przypominamy w ten sposób gest prezydenta Ronalda Reagana, który w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku postawił w oknie Białego Domu świecę w akcie solidarności z ogarniętą stanem wojennym Polską. Podobnie postąpiły wtedy rzesze mieszkańców wolnego świata. W akcji „Światło Wolności” będzie mógł wziąć udział każdy

poprzez zapalenie lampki w oknie albo wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl 13 grudnia o 19:30.

Będziemy niezwykle wdzięczni, jeżeli zechcą Państwo wziąć udział w akcji oraz ją, możliwie szeroko, rozpropagować.

W załączniku przesyłam Państwu ulotkę informującą o akcji. Zachęcam także do obejrzenia wystawy poświęconej stanowi wojennemu, która będzie eksponowana w Warszawie na pl. Konstytucji oraz do odbycia podróży zabytkowym autobusem lat 80. Więcej informacji na stronie WWW.ipn.gov.pl

Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata Żuławnik

BEP IPN

22/431 83 53 

 

 

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
4 + 2 =
Zapalę ,ale koło 20.Jest chyba co raz mniej ludzi którzy to zrobią.
Mirosław12 — 2012-12-07 12:38:12