Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » » 21-23 czerwca Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin w Grodzisk Mazowiecki 2013
21-23 czerwca Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin w Grodzisk Mazowiecki 2013
21-23 czerwca Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin w Grodzisk Mazowiecki 2013
2013-06-17

 

Felieton przed Ogólnopolskimi Dniami Dużych Rodzin

Daleko, ale jadę bo warto. Od 21 do 23 czerwca 2013 aż w Grodzisku Mazowieckim odbywać się będą I Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin. Każda rodzina to skarb, a im rodzina większa tym skarb cenniejszy. Wiem co mówię po wychowaniu wraz ze wspaniałą małżonką pięciu córek i syna. Skarb – głową ręczę. Rzecz w tym, że wielu o tym nie wie, wielu ulega głupiutkim opiniom, z których wynika, że wielodzietność to wynik nieostrożności lub patologii. Akcentują przy tym uciążliwość wychowania dużej gromadki dzieci, stwierdzają, że to hobby dla wyjątkowych amatorów. W końcu – słyszę takie opinie – jak ktoś chce mieć dużo dzieci, to nikt mu nie zabrania, ale niech swoją pasją nie obciąża innych. "Więcej seksu, mniej dzieci!" – wydaje się, że to jest hasło współczesnej kultury.

Pomału jednak dociera do publicznej świadomości problem demograficzny – z braku dzieci zamykane są szkoły, rośnie strach przed nadmiarem „bezproduktywnych” staruszków w społeczeństwie i dramatem systemu emerytalnego. Coraz lepiej widoczne staje się, że krach ZUS pociągnie za sobą głębokie załamanie finansów publicznych, a za tym ogólny kryzys ekonomiczny. Odwrócić to mogą tylko pozytywne zmiany demograficzne. Pojawia się zatem pewna aprobata dla wielodzietności – ale raczej u innychinnych niż u siebieBo Polacy liczą – a z tego liczenia wynika, że kto decyduje się na dziecko, a zwłaszcza na wiele dzieci, ten w pakiecie dostaje niższy standard materialny życia. Nawet jeśli ojciec zarabia więcej niż inni, to konieczność podzielenia tych zarobków na wiele osób, często konieczność rezygnacji matki z zarobkowania (bo przecież nie z pracy!) powodują, że z wielu rzeczy trzeba rezygnować. Swoją drogą irytują mnie pojawiające się czasami w mediach obliczenia ile to kosztuje wychowanie i wykształcenie potomka. Faktycznie – jeśli podsumować wszystkie pieluchy, lekarstwa, zabawki, obiadki, rowerki, wydatki na szkołę, dodatkowe kursy z angielskiego lub granie na skrzypcach wyjdzie jakaś astronomiczna suma. W końcu to zazwyczaj ponad dwadzieścia lat ciągłego wydawania, żadnych przychodów. Blisko stąd do myśli, że można te pieniądze zainwestować w coś przyjemniejszego lub bardziej dochodowego. Ciekawe, że rzadko konkluzją takich obliczeń jest wniosek, że trzeba by społecznie zrekompensować rodzinom te wydatki, skoro ich efektem jest dobrze wychowany i społecznie niezbędny obywatel.

Jest jednak szansa, by oczekiwania dużych rodzin nie były zbywane cynicznym "wasz wybór, wasz problem". Wiedza, że to jest problem wspólny stopniowo staje się powszechna – także dzięki inicjatywom takich organizacji jak Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, wspólnie z gminą Grodzisk Mazowiecki organizator tegorocznych Dni. Poprawia się więc klimat społeczny dla wprowadzania takiej polityki rodzinnej, która wpłynie dodatnio na demografię. Ciekawe, że program „Szczecin przyjazny rodzinie” poparły nawet środowiska głoszące libertyńskie poglądy na rodzinę, mało tego – wyrażały obawy, czy program jest wystarczająco pro-prokreacyjny. Nie wiem, czy dobra polityka prorodzinna, szacunek dla dużych rodzin wyrażany zgodą na wyrównanie poziomu ich życia spowoduje, że pojawi się więcej małżeństw i dzieciChyba tak, skoro Polki na emigracji rodzą więcej dzieci niż te, które pozostały w Polsce. Chyba tak, skoro z wyliczeń burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego wynika, że dzietność w Grodzisku Mazowieckim, która w 2006 roku wynosiła 1,3 obecnie – po wprowadzeniu Karty Dużych Rodzin – wzrosła do 1,7

Niech zatem polityka prorodzinna wprowadzi elementarną sprawiedliwość, niech ułatwi dobry wybór tym, którzy chcą, ale boją się biedy. Zrobić można i trzeba wiele: wspólne podatkowe rozliczanie się rodziców z dziećmi, emerytura dla rodzica rezygnującego z zarobkowania celem zajęcia się w domu dziećmi, płatne urlopy macierzyńskie dla matek nie zatrudnionych na etacie, ułatwienia i bezpieczeństwo na rynku pracy dla matek powracających po urlopie macierzyńskim – można długo wyliczać. Wiem, zaraz podniosą się głosy, że nas na to nie stać, że w budżecie państwa nie ma na to pieniędzy. Moim zdaniem nas nie stać na niewykonanie tych postulatów. Tylko pozytywne zmiany demograficzne mogą nas uratować przed krachem ekonomicznym, trzeba zatem inwestować we wszystko, co może wpłynąć pozytywnie na dzietność polskich kobiet.

Ale wielodzietne rodziny wiedzą, że przy wszystkich rodzinnych kłopotach i trudnościach duża rodzina to duża radość, to po prostu szczęście. Dlatego też chcemy się spotkać w Grodzisku Mazowieckim, chcemy się poznać, wesprzeć duchowo, pokazać sobie i światu, że naprawdę warto, że jest w Polsce na czym budować przyszłość. Będzie się działo – i to rodzinnie. Rodziny – będzie ich z całej Polski ok. 150, czyli ok. 1000 osób, w tym 600 dzieci – poznają się, w trakcie dyskusji, zabaw i występów będą miały szansę zaprzyjaźnienia. Będą poważne dyskusje, będzie głęboka modlitwa z udziałem ks. kardynała Kazimierza Nycza, będzie sport, rozrywka, zabawy, śpiewy. Nie ma co ukrywać, przeciwnie trzeba to pokazać jak najszerzej: rodziny wielodzietne to szansa dla Polski! Duże rodziny to nie problem, duże rodziny to rozwiązanie – jak brzmi motto Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.

Przemysław Fenrych

Felieton ukazał się w szczecińskim dodatku do "Niedzieli" z datą 16 czerwca 2013 r.

PROGRAM:

PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA

.........................................................................................................................................................................................

Drodzy Członkowie Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”!

Informujemy, że Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” wspólnie z Urzędem Miasta w Grodzisku Mazowieckim organizuje w dniach 21 – 23 czerwca 2013 roku w Grodzisku Mazowieckim

zjazd/spotkanie rodzin wielodzietnych z różnych części kraju, pod przyjętą nazwą „Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin – Grodzisk Mazowiecki 2013”.

Celem organizowanego 3-dniowego spotkania jest integracja środowiska dużych rodzin i promocja wartości rodzinnych. Liczymy też, że spotkanie będzie donośnym głosem w podejmowanych działaniach na rzecz – tak bardzo oczekiwanych- zmian w polityce rodzinnej.

Organizatorzy planują zapewnić pobyt 800 uczestnikom, tj. ponad 120 rodzinom.

Dla osiągnięcia celów zjazdu przewidywane są panele prezentacyjno-dyskusyjne z udziałem ekspertów i znanych ludzi, zakończone konferencją prasową. Jest zamiarem organizatorów, by zapewnić rodzinom pobyt w spokojnej i radosnej atmosferze; przewidywane jest wiele atrakcyjnych zajęć dla różnych grup wiekowych. Będą spotkania wspólne, wszystkich uczestników, ale też zajęcia dla grup tematycznych.

Koszty pobytu pokrywają organizatorzy, po stronie uczestników będzie zapewnienie dojazdu. Oczekiwane też będzie, by uczestnicy dysponowali własnymi śpiworami. Planowane jest zapewnienie noclegów: - u rodzin w Grodzisku Mazowieckim i jego okolicach - w 6 -10 osobowych - jednorodzinnych namiotach zapewnionych przez organizatorów - w szkołach.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

W imieniu Komitetu organizacyjnego
Joanna Krupska
Prezes Związku Dużych Rodzin 3+

 


Deklaracja udziału w Zjeździe (format XLS)


„PRZYJMIJ W GOŚCINĘ DUŻĄ RODZINĘ” - kliknij aby pobrać formularz

Apel kierujemy do osób mieszkających w Grodzisku Mazowieckim, Brwinowie, Podkowie Leśnej, Milanówku, Żabiej Woli, Jaktorowie, Komorowie, Błoniu, Pruszkowie, Żyrardowie i w ich okolicach.


Państwa pomoc polegałaby na przyjęciu przyjezdnej rodziny na dwie noce: z piątku 21 czerwca na sobotę 22 czerwca i z soboty na niedzielę 23 czerwca, oraz ugoszczeniu dwoma śniadaniami. Rodzinom będziemy polecać, aby przyjechały z własnymi śpiworami. Kwestię materacy (karimat) pozostawimy do uzgodnienia między rodzinami

 

 Zamieszczono: 24.12.2012 r.

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
1 + 4 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości