Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » Aktualności » Pomnik gen. Mariana Langiewicza
Pomnik gen. Mariana Langiewicza
Pomnik gen. Mariana Langiewicza
2013-01-22

Przedstawiciele środowisk patriotycznych z Błonia wzięli udział w niedzielę, 20 stycznia 2013 r., w uroczystym odsłonięciu pomnika gen. Mariana Langiewicza w Wąchocku na Ziemi Świętokrzyskiej.

W czasie Powstania Styczniowego Wąchock i pobliska polana Wykus w Puszczy Świętokrzyskiej pozostawały kwaterą polskich oddziałów, dowodzonych przez późniejszego dyktatora powstania, gen. Mariana Langiewicza. Z tej okazji, w 150. rocznicę wybuchu powstania, na budynku poczty zajezdnej, zwanej Dworkiem Langiewicza, została odsłonięta i poświęcona okolicznościowa tablica pamiątkowa, a przed Szkołą Podstawową im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku został odsłonięty i poświęcony pomnik generała. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości. Stawiła się m.in. córka gen. Atntoniego Hedy "Szarego", dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej z Kielecczyzny, który w swoim testamencie wzywał do zbudowania pomnika gen. Langiewicza w Wąchocku. Przybyło też wielu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, z wicemarszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, senator Beatą Gosiewską, posłankami: profesor Józefiną Hrynkiewicz i Marią Zubą, posłami Krzysztofem Lipcem i Piotrem Babinetzem. Swoją reprezentację miało też Błonie, na czele z Szefem Biura Poselskiego Prawa i Sprawiedliwości w Błoniu, Łukaszem Kudlickim.
Po odsłonięciu pomnika zgromadzeni przeszli uroczystym pochodem do romańskiej świątyni przy opactwie cystesów, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta za Ojczyznę i powstańców styczniowych, której przewodniczył i homilię wygłosił ojciec opat Eugeniusz Augustyn.

Więcej zdjęć tutaj

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
3 + 6 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości