Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » » Jeden z nas - TAK dla życia w Unii Europejskiej
Jeden z nas - TAK dla życia w Unii Europejskiej
Jeden z nas - TAK dla życia w Unii Europejskiej
2013-03-02

 

Narzędzie inicjatywy obywatelskiej można wykorzystać na rzecz ochrony życia TAK dla życia w Unii Europejskiej

Rozpoczyna się oficjalna akcja zbierania podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z Nas”, która ma na celu wzmocnienie ochrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej Unii Europejskiej. Trzeba zebrać milion podpisów w co najmniej 7 państwach UE, aby skłonić Komisję i Parlament Europejski do rewizji prawa w zakresie dysponowania budżetem Unii.  

Inicjatywa „Jeden z nas” odwołuje się do wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (w sprawie Brüstle vs. Greenpeace), w którym sędziowie stwierdzili, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia, a embrion ludzki zasługuje na poszanowanie jego godności i integralności. Celem akcji jest ujednolicenie regulacji Unii Europejskiej, poprzez zakazanie i zakończenie finansowania działań wiążących się z niszczeniem ludzkich embrionów oraz prowadzeniem badań i eksperymentów na komórkach macierzystych w Europie oraz na innych kontynentach, gdzie kierowane są dotacje z programów unijnych, np. na akcję „regulacji menstruacji” w Afryce, jak eufemistycznie nazywany jest masowy proceder aborcyjny.

 „Jeden z Nas” jest jedną z pierwszych Europejskich Inicjatyw Obywatelskich, które zostały zarejestrowane w UE. EIO jest nowym narzędziem w ramach tzw. demokracji uczestniczącej, które zostało zapisane w Traktacie Lizbońskim. Inicjatywa Obywatelska musi być wsparta przez co najmniej milion obywateli UE pochodzących z przynajmniej 7 z 27 krajów członkowskich UE.

EIO „Jeden z Nas” została zarejestrowana 11 maja 2012 r. Inicjatorem projektu jest europoseł z Włoch, Carlo Cassini, były sędzia Sądu Najwyższego i prezes największej włoskiej organizacji pro-life (Movimento per la Vita Italiano).

Do 1 listopada 2013 r. w całej Europie zbierane będą podpisy poparcia, swój głos można oddać także internetowo: na stronie  www.jedenznas.eu .

  Oficjalna kampania promocyjna w naszym kraju ruszyła dopiero 26 lutego 2013 r., ale jesteśmy w czołówce pod względem liczby zebranych podpisów – mówi Jakub Bałtroszewicz, przewodniczący Komitetu Narodowego EIO „Jeden z nas”. – Chcemy zainteresować naszą inicjatywą wszystkich, którzy w całym kraju włączają się w organizację różnych przedsięwzięć z okazji Dnia Świętości Życia, który przypada 25 marca. Wierzymy, że jeśli uda nam się sprawnie zgromadzić wymagane prawem podpisy poparcia, to Komisja i Parlament Europejski będą musiały na poważnie odnieść się do tego projektu. Tym bardziej, że mamy szansę być pierwszą skutecznie zgłoszoną Europejską Inicjatywą Obywatelską. W ten sposób przetestujemy możliwości demokracji uczestniczącej w Unii.

 Do 26 lutego 2013 r. swoje poparcie dla inicjatywy wyraziło już ponad 30 tys. Polaków, a w 25 krajach Europy zebrano do tej pory prawie 81 tys. podpisów. Jak podkreślają organizatorzy, kampania „Jeden z nas” poświęcona wzmocnieniu ochrony życia od poczęcia w Unii Europejskiej jest inicjatywą oddolną, do której włącza się wiele organizacji pro-life z całej Europy. Projekt na początku lutego poparł papież Benedykt XVI, nawiązując do niej w czasie rozważania po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” na Placu Świętego Piotra.

Gdy zostanie zebrany 1 milion głosów, Komisja Europejska będzie zobowiązana zorganizować wysłuchanie publiczne, w czasie którego liderzy inicjatywy będą mogli przedstawić komisarzom argumenty za zmianą polityki finansowej UE. Następnie Komisja podejmie decyzję, czy skierować sprawę do Parlamentu Europejskiego. Decyzja wraz z uzasadnieniem zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw Komisji Europejskiej we wszystkich oficjalnych językach UE.

W skład Komitetu Narodowego Inicjatywy „Jeden z nas” w Polsce wchodzą: Jakub Bałtroszewicz (przewodniczący), Małgorzata Mąsiorska (rzecznik), Joanna Potocka, Joanna Banasiuk, Kaja Godek, prof. Bogdan Chazan, Paweł Wosicki, Antoni Zięba, Olgierd Pankiewicz, Mariusz Dzierżawski, Tomasz Terlikowski, Michał Baran i Piotr Gładysz.

                                                                                                                         Łukasz Kudlicki

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
6 + 9 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości