Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » PiS Aktualności » Rajd Powstania Styczniowego 1863-2013
Rajd Powstania Styczniowego 1863-2013
Rajd Powstania Styczniowego 1863-2013
2013-04-20

W pierwszym dniu Rajdu Powstania Styczniowego organizowanego przez Społeczny Komitet Obchodów 15 rocznicy Powstania Styczniowego przy udziale Komitetu Prawo i Sprawiedliwość z Błonia uczestnicy zebrali się przed Mogiłą Powstańczą w Zaborowie Leśnym. Piesi uczestnicy dotarli trasami z Truskawia, Lipkowa i Zaborowa. Część osób dotarła samochodami do gajówki w Budzie Zaborowskiej i dalej przeszła do mogiły z 1863 r., w której są złożeni polegli w bitwie z Kozakami powstańcy z oddziału "Dzieci Warszawy" majora Walerego Remiszewskiego. Okazją do spotkania była 150 rocznica bitwy, która odbyła się 14 kwietnia 1863 roku. W pierwszym dniu rajdu, mimo zniechęcającej w sobotni poranek pogody, wzięło udział około 200 osób. Wśród nich mieszkańcy naszego powiatu ale także dużo osób z Warszawy i innych miejscowości.
Trasę z Lipkowa (ok. 8 km) przemierzył wraz z innymi uczestnikami profesor Piotr Gliński, potomek powstańca, który zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Budą Zaborowską. Był z nami także m.in. Maciej Wąsik, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie m.st. Warszawy, wielu działaczy społecznych i samorządowych, przedstawiciele środowisk patriotycznych.
Pogoda okazała się łaskawa, szlaki były względnie suche i na miejsce uroczystości przy mogile uczestnicy dotarli w dobrych nastrojach. Niestety, z nieznanych organizatorom, niezrozumiałych powodów, proboszcz parafii Zaborów, którego nazwisko przemilczymy, obejmującej teren, na którym leży mogiła w Zaborowie Leśnym, odmówił uczestnikom rajdu prawa do udziału we Mszy Świętej, nie tylko nie przyjmując zaproszenia do odprawienia liturgii, ale również zakazując okolicznym księżom sprawowania Eucharystii przy grobach powstańców. Fakt ten przejdzie z pewnością do historii najnowszej Polski, nie pozostając bez echa - organizatorzy planują skierowanie listu protestacyjnego w tej sprawie do przełożonego proboszcza z Zaborowa - ordynariusza archidiecezji warszawskiej, księdza kardynała Kazimierza Nycza.
Mimo ostracyzmu doświadczonego ze strony miejscowego księdza proboszcza, uczestnicy rajdu odmówili w intencji poległych powstańców i naszej Ojczyzny Litanię Narodu Polskiego. Odbył się także zaplanowany Apel Poległych i ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy mogile. Wartę honorową pełnili młodzi harcerze. Przejmująco w Puszczy Kampinoskiej zabrzmiał sygnał: "Cisza", odegrany przepięknie przez trębacza.
W drugiej części spotkania uczestnicy przemaszerowali na polanę koło gajówki w Budzie Zaborowskiej, gdzie odbyło się ognisko ze śpiewami pieśni powstańczych, każdy najadł się do syta grochówki i napił herbaty przygotowanej w kuchni polowej. Bohaterem dnia był profesor Piotr Gliński, cierpliwie wpisujący osobiste dedykacje do przynoszonych do niego pamiętników i śpiewników powstańczych. Patronującą przedsięwzięciu "Gazetę Polską Codziennie" dzielnie reprezentowała Anita Czerwińska, uwijająca się z potężną chochlą przy kuchni polowej. Całość filmowali operatorzy niezależna.tv i innych mediów.
Jutro, czyli w niedzielę 21 kwietnia spotykamy się w Górkach, w miejscu pierwszych egzekucji, wykonywanych przez rosyjskie wojsko na powstańczej młodzieży.
Relację przygotował: Łukasz Kudlicki  

Więcej informacji oraz relacja foto dostępna jest tutaj

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
9 + 8 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości