Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » Aktualności » Zaproszenie na Wartę Honorową 15. sierpnia.
Zaproszenie na Wartę Honorową 15. sierpnia.
Zaproszenie na Wartę Honorową 15. sierpnia.
2013-08-10

 

Od czterech lat rankiem w świątecznym dniu 15 Sierpnia osoby uhonorowane orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczypospolitej zaciągają przed Pałacem Prezydenckim półgodzinną Wartę Honorową w hołdzie Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, generalicji i wszystkim delegatom państwa i narodu poległym 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia.
       --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAPROSZENIE 
do udziału w IV Warcie Honorowej 
wystawianej w hołdzie Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu
oraz wszystkim Ofiarom Tragedii Smoleńskiej

 

Szanowni Państwo,
w dniu Święta Wojska Polskiego, w czwartek 15 sierpnia 2013 roku, już po raz czwarty grono osób uhonorowanych orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczpospolitej wystawi przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie półgodzinną Wartę Honorową w hołdzie delegatom narodu którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia: Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, jego Małżonce, Generalicji oraz wszystkim uczestnikom tragicznego lotu. 
Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza (prosimy nie mylić z partią, która zawłaszczyła nazwę) objęło tę spontaniczną inicjatywę patronatem organizacyjnym w przeświadczeniu, że milcząca manifestacja pamięci o elitach państwowych, które utraciliśmy pod Smoleńskiem, będzie godnym społecznym dopełnieniem oficjalnych obchodów sierpniowego święta. 
Zbiórka została wyznaczona na godzinę 8:00 przed pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego, skąd nastąpi przemarsz pod Pałac Prezydencki. Wartę (8:30-9:00) poprzedzi kolportaż ulotek informujących o jej przesłaniu oraz odczytanie oświadczenia. Pragniemy w tym szczególnym miejscu ponowić apel o uczczenie Ofiar tragedii narodowej pomnikiem na Krakowskim Przedmieściu. 
Byłoby wielkim zaszczytem powitać Państwa wśród uczestników uroczystości, bądź wśród osób jej asystujących. Bardzo prosimy o zabranie ze sobą orderów i odznaczeń.
Inicjatorami wystawienia Warty Honorowej jest grupa osób represjonowanych w okresie PRL i internowanych podczas stanu wojennego. Rolę koordynatora spełnia mieszkający w Bytomiu Odrzańskim pan Andrzej Perlak, odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pierwsza Warta, złożona z działaczy dolnośląskiej, lubuskiej, opolskiej i podkarpackiej Solidarności, stanęła w roku 2010 przed kordegardą Ministerstwa Kultury (z powodu oparkanienia Pałacu Prezydenckiego blaszanymi zaporami). W roku ubiegłym wzięło w niej udział ponad 100 osób przybyłych do Warszawy z całej Polski. Byli wśród nich także żołnierze Powstania Warszawskiego, kombatanci II wojny światowej, działacze antykomunistycznej konspiracji i NSZZ Solidarność, ludzie polskiej nauki i kultury. 
Liczymy na to, że tegoroczny hołd elicie narodu poległej pod Smoleńskiem złoży jeszcze liczniejsza i bardziej zróżnicowana środowiskowo reprezentacja ludzi zasłużonych dla Rzeczpospolitej.
Jesteśmy Jej to winni!

 

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza
prof. Jan Żaryn - przewodniczący

       ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OŚWIADCZENIE


Święto Wojska Polskiego obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku - wielkiego zwycięstwa, które oddaliło bolszewicką nawałę od Polski i od całej Europy - powinno skłaniać do zadumy nad niedawną historią i nad dzisiejszą kondycją naszego państwa. 
Już po raz czwarty w tym dniu uroczystym, My, uhonorowani orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczpospolitej, stajemy na Warcie Honorowej składając hołd delegatom narodu poległym 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia: Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Małżonce, Generalicji, Oficerom i wszystkim uczestnikom tragicznej misji. 
W tym szczególnym miejscu ponawiamy apel o godne uczczenie Ofiar wielkiej tragedii narodowej pomnikiem na Krakowskim Przedmieściu i podejmujemy zobowiązanie, które pozostawił każdemu Polakowi ś. p. Prezydent Lech Kaczyński:

BĘDĘ ROBIŁ WSZYSTKO,
ŻEBY NASZ KRAJ SZEDŁ DROGĄ DEMOKRACJI,
ABY POLSKIE PAŃSTWO BYŁO SILNE,
ABY POTRAFIŁO CHRONIĆ SŁABSZYCH,
ABY TRAKTOWAŁO SWOICH OBYWATELI RÓWNO,
ABY ZWYCIĘŻAŁA UCZCIWOŚĆ, A NIE CYNIZM I DRAŃSTWO.

 

Warszawa, 15 sierpnia 2013 roku

         ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

 

8:00-8:20 powitanie i odprawa przed pomnikiem prymasa Stefana Wyszyńskiego

 

8:20-8:30 przejście w szyku marszowym przed Pałac Prezydencki

 

8:30-9:00 Warta Honorowa poprzedzona odczytaniem oświadczenia

 

9:00            zakończenie Warty i przejście w kierunku pomnika Mickiewicza

 

9:30-10:30 Msza Święta w archkatedrze św. Jana odprawiona przez ks. infułata Jana Sikorskiego w intencji poległych w 1920 r. i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
7 + 3 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości