Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » Aktualności » Głód Miłości - Stowarzyszenie Błonie Dobro Wspólne ZAPRASZA
Głód Miłości - Stowarzyszenie Błonie Dobro Wspólne ZAPRASZA
Głód Miłości - Stowarzyszenie Błonie Dobro Wspólne ZAPRASZA
2014-02-09

 

 

 

 

 

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu
panią Anną T. Pietraszek.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Błonie-Leszno Dobro Wspólne 
oraz 
Proboszcz Parafii Narodzenia Pańskiego

zapraszają

na drugi pokaz filmu z cyklu 

Z woli Boga, wielcy naszych czasów pt.


ZAPONMNIANE MĘCZEŃSTWO 

w reż. Joanny Hajdasz

 

16 listopada 2013 r. (sobota), godz. 19 

kościół Narodzenia Pańskiego

Film poświęcony jest historii arcybiskupa Antoniego Baraniaka - sekretarza prymasów Polski Augusta Hlonda (1933–1948) oraz Strefana Wyszyńskiego (1949–1951), biskup pomocniczy gnieźnieński w latach 1951–1957, arcybiskup metropolita poznański w latach 1957–1977. W 1953 został aresztowany równolegle z prymasem Wyszyńskim. Osadzono go w Areszcie Śledczym na Mokotowie. Tam przez 3 lata poddawany był brutalnemu śledztwu przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa. Był m.in. 145 razy przesłuchiwany, niekiedy po kilkanaście godzin, zrywano mu paznokcie, przetrzymywano przez wiele dni bez ubrania w lodowatej, pełnej fekaliów celi. Mimo okrutnych tortur nie dał się złamać i nie obciążył prymasa, na czym zależało komunistycznym służbom. Uzyskanie takich zeznań umożliwiłoby wytoczenie Stefanowi Wyszyńskiemu procesu o zdradę państwa i działalność kontrrewolucyjną. Zwolniony został 30 października 1956, i ponownie podjął obowiązki kierownika sekretariatu.

„Zdaniem historyków, gdyby nie jego postawa w więzieniu, nie byłby możliwy powrót prymasa Wyszyńskiego do Warszawy po okresie internowania, a bez prymasa Wyszyńskiego nie byłoby Jana Pawła II, a więc dzieje Polski i wielu innych państw potoczyłyby się zupełnie inaczej. A za tym wszystkim stoi cicha postać bp. Baraniaka, który się nie ugiął i nie załamał w najtrudniejszym dla Kościoła czasie”.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Błonie-Leszno Dobro Wspólne
oraz
Proboszcz Parafii Narodzenia Pańskiego

zapraszają na pierwszy pokaz filmu pt.

Zawód: Prymas Polski

(z cyklu Z woli Boga, wielcy naszych czasów)

29 września 2013 r. (niedziela), godz. 19 

kościół Narodzenia Pańskiego

Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu
panią Anną T. Pietraszek,  
dokumentalistka, operatorka, fotograf, dziennikarka i taterniczka 

 


We wrześniu tego roku w parafii p.w. Narodzenia Pańskiego w Błoniu rozpocznie się cykl pokazów filmowych zatytułowany Z woli Boga, Wielcy Naszych Czasów, o osobach duchownych i świeckich, świętych i błogosławionych. Projekcje filmowe odbywać się będą raz na dwa miesiące po mszy wieczornej, zostaną połączone ze spotkaniami z autorami filmów oraz dyskusją. Przybędzie do nas pani Anna T. Pietraszek, reżyser, dokumentalista, operatorka, fotograf, dziennikarka i taterniczka, Łukasz Kudlicki, autor książki Cuda ks. Jerzego, Rafał Wieczyński, reżyser filmu fabularnego Popiełuszko. Wolność jest w nas.”, Ks. Prałat Tadeusz Jaworski, który studiował z błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszką na jednym roku w seminarium duchownym i opowie nam swoje wspomnienia związane z błogosławionym. Postacie, którym będą poświęcane kolejne spotkania, swoim życiem pokazywały, jak postępować w trudnych sytuacjach i jak powinna postępować osoba wierząca. Będziemy chcieli przybliżyć Państwu m.in. historię abp Antoniego Baraniaka, który powinien być wzorem dla polskiego duchowieństwa. Dziś pamiętają o nim nieliczni historycy, a gdyby nie on, nie byłoby takiego Prymasa Tysiąclecia czy Jana Pawła II. Przybliżymy postać o. Mariana Żelazko, który poświęcił życie trędowatym, powodując, że  „niechciani” mogli poczuć się chciani.

To tylko część planów jakie mamy. Cykl filmowy powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia „Błonie-Leszno Dobro Wspólne”, w szczególności dzięki zaangażowaniu: pani Grażyny Laskowskiej, pana Grzegorza Kołpaczyńskiego i Jakuba Bargieła. Projekcje nie mogłyby się odbywać, gdyby nie chęci i zgoda proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego ks. prałata Tadeusza Jaworskiego. Dzięki cennym wskazówkom ks. Sławomira Hermanowicza, nasze pokazy na pewno Państwa nie rozczarują. Chcemy bardzo podziękować wymienionym wyżej kapłanom za zgodę i pomoc w organizacji pokazów filmowych, a Państwa zaprosić na pierwsze spotkanie, które odbędzie się 29 września (niedziela), po mszy wieczornej, czyli o godz. 19.00, na którym wyświetlimy film pt. „Zawód: Prymas Polski”, w reż. Anny T. Pietraszek. Dokument o represjonowaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego przez Służbę Bezpieczeństwa, zrealizowany na podstawie unikalnych dokumentów z archiwum IPN, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów w 2008 r. Film został nagrodzony za „przejmujące ukazanie kontrastu ubeckiego widzenia – opartego na archiwach UB – Prymasa Wyszyńskiego z prawdą i pięknem tej postaci”. Po spotkaniu odbędzie się spotkanie z autorką oraz dyskusja na temat filmu i życia Prymasa Tysiąclecia.

            Poprzez organizację cyklu pokazów filmowych Stowarzyszenie „Błonie-Leszno Dobro Wspólne” wspiera lokalne inicjatywy społeczne służące tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego oraz propaguje wiedzę historyczną na terenie Miasta i Gminy Błonie oraz całego Powiatu Warszawskiego-Zachodniego.

            Serdecznie zapraszamy na spotkania organizowane przez nasze Stowarzyszenie.

 

Przewodniczący Stowarzyszenia
Błonie-Leszno Dobro Wspólne 

 

Jakub Bargieł

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
7 + 1 =
Gratuluje pomysłu !!! Super !!!
Maria — 2013-09-24 14:33:05