Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » PiS Aktualności » II Konkurs Wakacyjny „Odkrywamy naszą historię” rozstrzygnięty!
II Konkurs Wakacyjny „Odkrywamy naszą historię” rozstrzygnięty!
II Konkurs Wakacyjny „Odkrywamy naszą historię” rozstrzygnięty!
2013-10-16

Laureaci II Konkursu Wakacyjnego

W gmachu Sejmu 15 października odbyła się Gala Finałowa konkursu dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, zorganizowanego pod patronatem posła Mariusza Błaszczaka, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Tegoroczna edycja była poświęcona Powstaniu Styczniowemu, z okazji 150 rocznicy tego zrywu Polaków do wolności.

Nagrodę Główną zdobyła Natalia Gołębska, uczennica II klasy gimnazjum z Izabelina, która do konkursu zgłosiła pracę poświęconą wybranym bitwom Powstania Styczniowego na terenie Ziemi Krakowskiej, Sandomierskiej i na Kielecczyźnie. Autorka filmu o Sośnie Powstańców w Górkach Kampinoskich, Ewa Gołębiewska, na co dzień uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Komornicy (pow. nowodworski), została wyróżniona I Nagrodą. II Nagrodę zdobyła Sara Scencelek, uczennica Gimnazjum nr 1 z Błonia, za pracę poświęconą generałowi Zygmuntowi Padlewskiemu. Wyróżnienie odebrał Mikołaj Matuszewski, również z Gimnazjum nr 1 w Błoniu, za pracę o bitwie pod Myszyńcem z 9 marca 1863 roku. Laureaci odebrali dyplomy, nagrody książkowe i płyty CD. Pierwsza trójka pojedzie na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Dodatkowo, Komisja Konkursowa doceniła pracę nauczycieli, którzy wspierali uczestników konkursu. Nagrodami książkowymi zostali wyróżnieni Małgorzata Stępień-Jurzyk, nauczycielka historii z Gimnazjum nr 1 w Błoniu, a także Marcin Gągolewski, nauczyciel historii z LO w Komornicy. 

Laureatom i ich opiekunom oraz bliskim obecnym na uroczystości – rodzicom i dziadkom –  gratulował poseł Mariusz Błaszczak, a także członkowie Komitetu Organizacyjnego Konkursu: sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący Komitetu katyńskiego Andrzej Melak oraz Jan Marczak z Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.  – Szacunek dla historii i zainteresowanie dziejami ojczystymi to dowody waszej miłości do Polski – mówił sędzia Bogusław Nizieński. Andrzej Melak dodał, że w gronie laureatów Konkursu Wakacyjnego widzi kontynuatorów swojej misji – utrwalania pamięci narodowej poprzez wznoszenie pomników i tablic ku czci polskich bohaterów. Poseł Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że poznawanie historii własnego narodu  jest skuteczną metodą  przeciwdziałania narzucanym Polakom kompleksom.

– Nasza historia jest wspaniała i nie mamy się czego wstydzić – mówił poseł Błaszczak. – Warto o tym pamiętać, gdy słyszymy, że, jako Polacy mamy znowu za coś przepraszać.  

Uroczystość zakończyło wspólne zwiedzanie gmachów parlamentu i pamiątkowa sesja fotograficzna. Następna, III edycja Konkursu Wakacyjnego już za rok – zapraszamy chętnych do udziału. 

Opracowanie: Łukasz Kudlicki 

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
5 + 7 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości