Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » Aktualności » Dziekanów Polski: Dobro Wspólne dla Sudanu
Dziekanów Polski: Dobro Wspólne dla Sudanu
Dziekanów Polski: Dobro Wspólne dla Sudanu
2014-06-02

ZBIÓRKA MAKULATURY NA STUDNIE W SUDANIE  przy Szkole Podstawowej  Dziekanowie POLSKIM

Kontener będzie czekał

od wtorku 3.06  w godz. 12.00 – 16.30

do piątku  6.06   do godz. 12.00 

Dajemy niewiele tylko niepotrzebną makulaturę !

      1 kg makulatury = 75 l wody dla Afryki !

prosimy, zapraszamy, dziękujemy

Jeśli ktoś z mieszkańców Łomianek posiada większą ilość makulatury (minimum kilkaset kilogramów) i gotów jest przekazać ją ten szczytny cel prosimy o zgłaszanie takich informacji, możliwy będzie odbiór bezpośredni.

Organizator :

Szkoła Podstawowa w Dziekanowie Polskim tel.22 751 10 23

Koordynator:

Agnieszka Bogdan 502122571

Poszukujemy miejsca  do postawienia kontenera na kolejna zbiórkę makulatury.

zamieszczono: 2 czerwca 2014 r.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Dobro Wspólne Łomianki zaprasza do udziału w kolejnej zbiórce makulatury przeznaczonej na budowę studni w Sudanie Południowym;  4 - 6 kwiecień 2014 r. (piątek,sobota, niedziela), parking przy Carrefour Express w Łomiankach ul. Warszawska.

Plakat dostępny tutaj

Wiele osób zapewne zadaje sobie pytania: dlaczego akurat Sudan, skąd pomysł na taką akcję.

Sudan, mimo odzyskania w 1956 roku niepodległości nie był państwem jednolitym. Od samego początku południowe prowincje dążyły do niezależności. W roku 1983 wybuchła krwawa wojna domowa, która pochłonęła 1,5 mln ofiar a 4 mln ludzi zmuszone były do ucieczki z zamieszkiwanych terenów. Dopiero po 22 latach, w 2005 roku na mocy podpisanego porozumienia nadano dziesięciu południowym prowincjom autonomię. W styczniu 2011 roku odbyło się referendum, w wyniku którego 9 lipca 2011 roku proklamowano niepodległość Sudanu Południowego.

Nowe państwo zostało jednogłośnie przyjęte do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Afrykańskiej. Sudan Południowy zamieszkuje ponad 200 grup etnicznych posługujących się własnymi językami plemiennymi. Za język urzędowy przyjęto język angielski. Sudan Południowy jest bardzo biednym krajem, ma najwyższy na świecie wskaźnik umieralności kobiet w czasie porodu i bardzo wysoki wskaźnik umieralności dzieci. Wynika to między innymi z tego, że prawie połowa społeczeństwa nie ma dostępu do wody pitnej.

Dodatkowym motywem do niesienia pomocy mieszkańcom tego kraju jest fakt, że jest to kraj chrześcijański. Ponad 60 % obywateli to chrześcijanie, z czego ponad 65 % procent należy do Kościoła rzymskokatolickiego. I tak z inicjatywy łódzkiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy zainicjowana została akcja „Makulatura na misje”, której celem jest pozyskanie środków finansowych na budowę studni w tych prowincjach Sudanu Południowego, które pozbawione są dostępu do wody pitnej.

Każdemu kto zetknął się z tym pomysłem nasuwa się oczywiste pytanie – czy nie prościej było by zorganizować zbiórkę pieniędzy ? Forma pomocy poprzez zbieranie makulatury ma charakter budowania wspólnoty, wspólnoty nie tylko z tymi na rzecz których ta pomoc jest organizowana ale także wspólnoty tych, którzy włączają się w organizowanie tej pomocy. Tak tworzą się zręby społeczeństwa obywatelskiego opartego na chrześcijańskiej miłości bliźniego. Dlatego nasze stowarzyszenie mające w nazwie Dobro Wspólne przyłączyło się do tej akcji. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców,  Łomianki znalazły się w gronie kilkunastu polskich miast, które przekazały konkretną pomoc naszym bliźnim w Afryce.

„Kto poda kubek świeżej  wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego, że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.” / Mt 10, 42 /

Marcin Bogdan, Stowarzyszenie Dobro Wspólne

zamieszczono: 3 kwietnia 2014 r.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Dobro Wspólne

z Łomianek w październiku 2013 r. zorganizowało akcję zbierania makulatury na budowę studni w Sudanie Południowym. Już pierwszy termin zbiórki spotkał się z niesamowitym odzewem mieszkańców. W ciągu 3 dni zebrano aż 16,5 tony makulatury.

Mimo tak dużego zaangażowania – przywożący makulaturę pomagali organizatorom w układaniu i „udeptywaniu” w kontenerach – wiele osób zapewne zadaje sobie pytania: dlaczego akurat Sudan, skąd pomysł na taką akcję.

Więcej na ten temat oraz fotoralacja dostępna jest tutaj

Marcin Bogdan

Stowarzyszenie Dobro Wspólne

zamieszczono: 23 październiaka 2013r. 

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
1 + 9 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości