Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » PiS Aktualności » Kto jedzie do Brukseli?
Kto jedzie do Brukseli?
Kto jedzie do Brukseli?
2014-05-26

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła oficjalne wyniki wyborów do PE: PO - 32,13 proc., PiS - 31,78 proc., SLD-UP - 9,44 proc., Nowa Prawica - 7,15 proc., PSL - 6,80 proc. 

Prezentujemy listę nowych europosłów PiS z podziałem na okręgi wyborcze.

OKRĘG NR 1 (woj. pomorskie)

1) Anna Fotyga - 56 677 głosów

Ekonomista. Działacz opozycji demokratycznej w latach 80-tych, samorządowiec. Była deputowaną do Parlamentu Europejskiego, ministrem spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, szefową Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz członkiem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Poseł na Sejm RP VII kadencji. Doradca prezesa Prawa i Sprawiedliwości ds. międzynarodowych.

OKRĘG NR 2 (woj. kujawsko-pomorskie)

1) Kosma Złotowski - 41 188 głosów

Poseł dwóch kadencji, senator, prezydent Bydgoszczy, prezes PiS w okręgu bydgoskim od 2010 r.. Tłumacz literatury (Friedrich Dürrenmatt, Zaćmienie księżyca), dziennikarz.

OKRĘG NR 3 (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie)

1) Karol Karski - 67 997 głosów

Prawnik, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych. Samorządowiec, poseł na Sejm RP V i VI kadencji. Kierownik Zakładu Prawa Międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, profesor na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa, a także wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży.

Autor stu publikacji naukowych z zakresu prawa międzynarodowego i prawa UE. Zastępca Redaktora Naczelnego w „The Polish Review of International and European Law”. Wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Członek Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

OKRĘG NR 4 (Warszawa i 8 okolicznych powiatów)

1) Zdzisław Krasnodębski - 96 292 głosy

Socjolog, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, publicysta. Wykładowca na renomowanych polskich, niemieckich i amerykańskich uczelniach wyższych. Przewodniczący kapituły nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.

2) Marek Jurek - 66 505 głosów

Były przewodniczący Krajowej Rady RTV, marszałek Sejmu, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych; współredagował podziemną „Politykę Polską”, współzakładał (i zaproponował nazwę) wychodzącego już piętnaście lat magazynu „Christianitas”; kieruje Instytutem Ordo Caritatis. Za pracę dla niepodległości Polski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta; jest laureatem nagród, m.in. „Gazety Polskiej” (za obronę wolnych mediów), międzynarodowej Giuseppe Sciacca (za pracę dla cywilizacji chrześcijańskiej), Polski Kupiec (za wsparcie polskiego handlu).

OKRĘG NR 5 (woj. mazowieckie)

1) Zbigniew Kuźmiuk - 69 035 głosów

Doktor nauk ekonomicznych SGH w Warszawie; Wykładowca Uniwersytetu Humanistyczno-Technologicznego w Radomiu; wojewoda radomski (1994-1996); minister, prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych (1997); marszałek woj. mazowieckiego (1998-2001); poseł do PE (2004-2009) i poseł na Sejm RP (2001-2004 i 2011). Członek Prawa i Sprawiedliwości od 2008; od 2011 roku członek Komitetu Politycznego PiS. Radny województwa mazowieckiego (1998-2001), radny województwa mazowieckiego (2010-2011).

OKRĘG NR 6 (woj. łódzkie)

1) Janusz Wojciechowski - 134 975 głosów

Prawnik, były sędzia wszystkich instancji, włącznie z Sądem Najwyższym, adwokat, autor komentarzy prawniczych.Były poseł na Sejm, wicemarszałek Sejmu, były prezes Najwyższej Izby Kontroli. Publicysta, autor popularnego bloga internetowego, felietonista, uczestnik telewizyjnych programów interwencyjnych.

Znajomość języków: angielski – biegły, rosyjski – biegły, niemiecki – podstawowy.

OKRĘG NR 7 (woj. wielkopolskie)

1) Ryszard Czarnecki - 84 228 głosów

Lat 51. Minister do Spraw Europejskich, poseł do PE od 2004 roku, Przewodniczący Rady Cooperation Fund (1998-2002)  odpowiedzialnej za dystrybucję środków unijnych w Polsce, szef Instytutu Studiów i Prawa Europejskiego, szef redakcji katolickich telewizji Polsat (1993-1997). Prezes  ZChN 1994-1996, członek PiS od 2008, członek władz PiS od 2009. Działacz sportowy.Znajomość języków: angielski – biegły, francuski, rosyjski.


OKRĘG WYBORCZY nr 8 (woj. lubelskie)

1) Mirosław Piotrowski - 73 465 głosów

Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i profesor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Od 2004 r. poseł do Parlamentu Europejskiego (VI i VII kadencji), bezpartyjny, członek grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W PE zasiada w Komisji Spraw Zagranicznych i Delegacji do spraw stosunków z Japonią oraz w Komisji Rozwoju Regionalnego i Delegacji do Wspólnego Zgromadzenia AKP-UE.

Inicjator i prezes stowarzyszenia „Razem dla Lubelszczyzny” oraz „Europejskiego Instytutu Studiów i Analiz”.

OKRĘG WYBORCZY nr 9 (woj. podkarpackie)

1) Tomasz Poręba - 113 704 głosy

Kierownik Działu ds. Informacji i Wizerunku w Biurze Organizacyjnym PiS; doradca w Komisjach Rozwoju Regionalnego i Spraw Zagranicznych w Sekretariacie grupy politycznej UEN w Parlamencie Europejskim; rzecznik prasowy PiS w Parlamencie Europejskim; poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

2) Stanisław Ożóg - 36 376 głosów

Inżynier, samorządowiec, poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji. W 1998 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa Oddziału Terenowego w Rzeszowie i był nim do momentu wyboru na Starostę Rzeszowskiego. W przeszłości pełnił funkcję Burmistrza Sokołowa Młp.,  następnie Starosty Rzeszowskiego i jednocześnie wiceprezesa Związku Powiatów Polskich.  Członek Komitetu Politycznego PiS, Prezes Zarządu Okręgu PiS oraz Wiceprzewodniczący Podkarpackiej Rady Regionalnej PiS. Z jego inicjatywy powstało Hospicjum w Górnie, zaczęto również obchodzić Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi. Od 10 lat jest członkiem Akcji Katolickiej. Znajomość języków: angielski, rosyjski.

OKRĘG WYBORCZY NR 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie)

1) Ryszard Legutko - 81 201 głosów

Filolog, filozof, profesor nauk humanistycznych, publicysta, autor licznych prac z zakresu filozofii politycznej i starożytnej. Deputowany do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący delegacji Prawa i Sprawiedliwości  oraz wiceprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Senator i wicemarszałek Senatu RP VI kadencji, minister edukacji narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

2) Andrzej Duda - 97 996 głosów

Doktor prawa, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, poseł na Sejm VII kadencji, były wiceminister sprawiedliwości i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zasiadał w Trybunale Stanu w latach 2007-2013.

3) Beata Gosiewska - 50 332 głosy

Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w firmie „Tomaszewski” sp. z o.o. na stanowisku zastępcy kierownika. W roku 2001 podjęła pracę w Agencji Rynku Rolnego a następnie w centrali Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Od 2001 wraz z mężem, śp. Przemysławem Gosiewskim, uczestniczyła w budowie struktur PiS w woj. świętokrzyskim. Była radną dzielnicy Wola m. st. Warszawy. Od 2011 roku jest senatorem RP z województwa świętokrzyskiego (okręg nr 82). Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Rodzin „Katyń 2010”, które walczy o wyjaśnienie przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej a także godne czczenie pamięci o jej ofiarach.

OKRĘG WYBORCZY NR 11 (woj. śląskie)

1) Bolesław Piecha - 118 964 głosy

Lekarz medycyny. Kierował Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Rybniku. Autor wielu publikacji naukowych w specjalistycznej prasie krajowej i zagranicznej oraz programu restrukturyzacji Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w rodzinnym mieście. Samorządowiec, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, senator RP VIII kadencji. Był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. Członek międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz ochrony życia „Pro Life”. Znajomość języków: angielski, rosyjski.

2) Jadwiga Wiśniewska - 44 763 głosy

Pedagog, samorządowiec, polityk, poseł na Sejm V, VI, VII kadencji, członek Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Buduje patriotyzm i postawy obywatelskie wśród młodych Polaków, organizując Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, wspiera akcje charytatywne i społeczno-kulturalne. Znajomość języków: angielski, rosyjski.

OKRĘG WYBORCZY NR 12 (woj. dolnośląskie i opolskie)

1) Dawid Jackiewicz - 79 942 głosy

W latach 1995-2001 był członkiem Ruchu Odbudowy Polski i zasiadał we władzach krajowych tej partii. Od 2001 r. należy do Prawa i Sprawiedliwości, które współtworzył na Dolnym Śląsku. Jest prezesem Wrocławskiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości oraz członkiem Komitetu Politycznego PiS – ścisłego kierownictwa partii.

2) Kazimierz Michał Ujazdowski - 48 945 głosów

Prawnik, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych. Działacz opozycji demokratycznej w latach 80-tych. Autor wielu publikacji poświęconych zagadnieniom konstytucyjnym. Poseł na Sejm RP I, III, IV, V, VI i VII kadencji. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego, był także wicemarszałkiem Sejmu.

OKRĘG WYBORCZY nr 13 (woj. lubuskie i zachodniopomorskie)

1) Marek Gróbarczyk - 54 864 głosy

Inżynier, menedżer i ekspert w dziedzinie telekomunikacji i bezpieczeństwa energetycznego. Działacz opozycji demokratycznej w latach 80-tych. Deputowany do Parlamentu Europejskiego. Był ministrem gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP.

źródło: www.pis.org.pl 
zamieszczono: 28.05.2014 r.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lista 51 europarlamentarzystów z 5 partii. Nadal ważą się losy kilkunastu osób, liczenie głosów trwa.

Liderem eurowyborów jest Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 32,33 proc. głosów. Na PO zagłosowało 31,34 procent wyborców.

Obie zwycięskie partie otrzymują w Parlamencie Europejskim po 19 mandatów. Jednak w stosunku do poprzedniej kadencji PiS wprowadził do Brukseli 4 europosłów więcej, a Platforma straciła 6.

Kto pojedzie do Brukseli? Poniżej lista 51 nowych europosłów, sporządzona na podstawie wyników cząstkowych.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

 1. Janusz Wojciechowski
 2. Bolesław Piecha
 3. Tomasz Poręba
 4. Ryszard Legutko
 5. Andrzej Duda
 6. Ryszard Czarnecki
 7. Zdzisław Krasnodębski
 8. Dawid Jackiewicz
 9. Karol Karski
 10. Mirosław Piotrowski
 11. Zbigniew Kuźmiuk
 12. Marek Gróbarczyk
 13. Anna Fotyga
 14. Marek Jurek (prawdopodobnie)
 15. Kosma Złotowski
 16. Kazimierz Ujazdowski (prawdopodobnie)
 17. Stanisław Ożóg (prawdopodobnie)
 18. Jadwiga Wiśniewska (prawdopodobnie)
 19. Witold Waszczykowski (prawdopodobnie)

PLATOFMA OBYWATELSKA

 1. Danuta Hübner
 2. Jerzy Buzek
 3. Bogdan Zdrojewski
 4. Róża Gräfin von Thun
 5. Janusz Lewandowski
 6. Jacek Saryusz-Wolski
 7. Dariusz Rosati
 8. Barbara Kudrycka
 9. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
 10. Elżbieta Łukacijewska
 11. Jarosław Wałęsa (prawdopodobnie)
 12. Julia Pitera
 13. Jan Vincent-Rostowski (prawdopodobnie)
 14. Michał Kamiński
 15. Jan Olbrycht
 16. Danuta Jazłowiecka (prawdopodobnie)
 17. Bogdan Wenta (prawdopodobnie)
 18. Michał Boni (prawdopodobnie)
 19. Marek Plura (prawdopodobnie)

NOWA PRAWICA JANUSZA KORWIN-MIKKEGO

 1. Janusz Korwin-Mikke
 2. Stanisław Żółtek
 3. Robert Iwaszkiewicz
 4. Michał Marusik (prawdopodobnie)

SOJUSZ LEWICY DEMOJRATYCZNEJ

 1. Janusz Zemke
 2. Adam Gierek
 3. Lidia Geringer de Oedenberg
 4. Bogusław Liberadzki
 5. Krystyna Łybacka

POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

 1. Czesław Siekierski
 2. Jarosław Kalinowski
 3. Krzysztof Hetman (prawdopodnie)
 4. Andrzej Grzyb (prawdopodobnie)

źródło: www.wpolityce.pl 
zamieszczono: 26.05.2014 r.

 

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
5 + 6 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości