Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » PiS Aktualności » W obronie szpitala w Dziekanowie Leśnym
W obronie szpitala w Dziekanowie Leśnym
W obronie szpitala w Dziekanowie Leśnym
2014-07-10

 „Oddajcie szpital dzieciom”, „restrukturyzacja = likwidacja” i „dalsze zwalnianie personelu zagraża bezpieczeństwu małych pacjentów” - to tylko część haseł z transparentów, które wywieszono w ICDS. We wtorek w wypełnionej po brzegi auli odbyło się spotkanie poświęcone przyszłości Szpitala w Dziekanowie Leśnym.

W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Integracyjnego Centrum Sportowo-Dydaktycznego w Łomiankach odbyło się we wtorek 8 lipca spotkanie poświęcone sprawie tzw. restrukturyzacji Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym. Spotkanie zostało zorganizowane przez Komitet Społeczny w sprawie Ratowania  Szpitala oraz mieszkańców Łomianek i okolic. Mazowiecki urząd marszałkowski, który jest organem prowadzącym szpital, zmierza do połączenia dziekanowskiej placówki ze Szpitalem Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, przy czym obie placówki są zadłużone. 

W szpitalu w Dziekanowie trwają zwolnienia pracowników. Załoga oraz rodzice leczonych w nim dzieci i mieszkańcy gminy Łomianki obawiają się faktycznej likwidacji placówki, która cieszy się dobrą opinią małych pacjentów i ich rodzin.  Podczas spotkania zorganizowanego z inicjatywy samorządu gminy Łomianki swoje racje wygłosiła dyrektor placówki Barbara Kulis, a także wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc, odpowiedzialna za ochronę zdrowia. Mariusz Błaszczak był jedynym posłem z okręgu, reprezentowanym na spotkaniu. Przewodniczący KP PiS zdecydował o skierowaniu wniosku do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie doraźnej, pilnej kontroli szpitala w Dziekanowie Leśnym. Rozważa także inne działania służące ratowaniu zasłużonej placówki medycznej.

Wicemarszałek Lanc poinformowała, że planowane jest połączenie Szpitala w Dziekanowie Leśnym ze Szpitalem Dziecięcym na ul. Niekłańskiej w jeden podmiot. Podkreśliła, że nie oznacza to likwidacji placówki w Dziekanowie Leśnym. - Wierzymy, że jeśli powstanie jeden, silny podmiot, Ten będzie w stanie konkurować na rynku usług medycznych, jak również świadczyć nowe usługi, np. okulistykę czy opiekę długoterminową - przekonywała Elżbieta Lanc.

- Restrukturyzacja będzie wyłącznie likwidacją Szpitala. Co innego Państwo mówią, co innego piszą i co innego robią. Zwalniacie Państwo dobrych fachowców, chowacie sprzęt do szafy, a ludziom każecie czekać rok na operacje - zwrócił się do Elżbiety Lanc Karol Mielcarek, przewodniczący Komitetu Społecznego.

Joanna Dąbrowska i Małgorzata Orzeszek z Komitetu Społecznego dopytywały, w jakim celu m.in. przeprowadzono termomodernizację budynek, oddano do użytku  pawilon zabiegowy oraz wyposażono w drogi sprzęt medyczny, skoro teraz myśli się o restrukturyzacji placówki. - Obawiamy się, że w Szpitalu zostanie zlikwidowany ostry dyżur - dodała Pani Orzeszek.

Obecni na spotkaniu pracownicy Szpitala zauważyli, że już w poprzednim roku łączenie oddziałów doprowadziło do zwolnienia ponad 100 osób zatrudnionych w placówce w Dziekanowie Leśnym. W tym roku plan restrukturyzacji przewiduje zwolnienie kolejnych 83 pracowników. – Czy te zmiany mają służyć dobru pacjenta? - pytali.

Jak okazało się, w latach 2007-2010 władze Gminy umorzyły Szpitalowi odsetki w wysokości 65 tys. 125 zł i rozłożyły spłatę podatku w wysokości 314 tys. zł na 15 rat. Szpital wywiązał się tylko z dwóch rat, z kolei w 2012 roku Burmistrz Łomianek rozłożył zaległy podatek i odsetki na 30 rat. Kwota przekraczała znacznie 300 tys. zł, Szpital wywiązał się z 76 tys. zł. Jednak z wielki zdziwieniem przyjęliśmy, że Dyrektor Szpitala, ani w 2013 roku, ani w 2014 roku nie wystąpiła z wnioskiem do Burmistrza. Czekamy na taki, na pewno pomożemy – poinformował Wiceburmistrz Rusiecki.

- Apeluję, by mieszkańcy zjednoczyli się i wspólnie nie dopuścili do restrukturyzacji. Złączenie dwóch długów szpitali spowoduje, że powstanie jeden wielki dług, po czym warszawski szpital będzie dalej funkcjonował, a naszego już nie będzie – przemawiał Radny Tadeusz Krystecki.

Mieszkańcy dopytywali Panią Wicemarszałek, dlaczego nic nie mówi o planie naprawczym, w jaki sposób obliczono, że połączenie zadłużonych placówek nie przyniesie jeszcze większych strat finansowych. Mieszkańcy chwalili za to pracowników, których oceniają jako profesjonalistów. - Nie chcecie od mieszkańców pomocy, bo chcecie zlikwidować Szpital w Dziekanowie Leśnym - pojawiały się kolejne zarzuty.

Dyskusję zamknął Burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski. - Jestem dumny, że jako burmistrzowi dane mi jest służyć i sprawować władzę w tak mądrej i odważnej cząstce społeczeństwa polskiego - mówił Tomasz Dąbrowski. - Dokładałem i będę dokładał starań, aby najsłabsi z nas byli chronieni. Wspólnie zrobimy wszystko, co można, by pomóc mieszkańcom-pacjentom, żeby Szpital w Dziekanowie Leśnym mógł rozwijać się i służyć jak najdłużej mieszkańcom Łomianek, Mazowsza, jak również Polsce - obiecał.

źródło: www.lomianki.pl; www.mariuszblaszczak.pl

AW
 

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
9 + 7 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości