Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » PiS Aktualności » List Prof. Senatora Jana Żaryna z okazji święta Wojska Polskiego
List Prof. Senatora Jana Żaryna z okazji święta Wojska Polskiego
List Prof. Senatora Jana Żaryna z okazji święta Wojska Polskiego
2018-08-14

Warszawa, 10 sierpnia 2018 r.

 

 Szanowni Państwo, 

 

 

       Data 15 sierpnia to w polskiej historii dzień wyjątkowy, zwłaszcza dla mieszkańców Warszawy i oko-licznych miejscowości, w tym szczególnie w powiatach, które mam honor reprezentować jako Senator RP. 98 lat temu na przedmieściach stolicy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, dzięki której udało się obronić odzyskaną niespełna dwa lata wcześniej niepodległość, a być może uchronić także Europę przed zalewem bezbożnego bolszewizmu.  Na wynik bitwy czekały już zrewoltowane tłumy proletariatu w Niemczech, czy na Węgrzech. Plan bitwy zakładał zatrzymanie Armii Czerwonej na linii Wieprza, Wkry i Narwi, a następnie wyprowadzenie ofensywy znad Wieprza, odsunięcie wojsk nieprzyjacielskich od Warszawy, a następnie rozbicie armii bolszewików. Przez trzy dni, od 13 do 15 sierpnia 1920 r. na szerokim froncie, od Włocławka po Radzymin ze zmiennym skutkiem żołnierze polscy bronili swej stolicy, a następnego dnia dzięki ofensywie znad Wieprza już odepchnięty wróg został zaskoczony i zdziesiątkowany. Umykał w popłochu a wraz z Armią Czerwoną, komunistyczni zdrajcy, którzy planowali już kolejny rozbiór Polski Odrodzonej, w imię zbrodniczej ideologii.  

      Należy pamiętać, że Polska była wyniszczona przez Wielką Wojnę i przygotowanie do obrony było ogromnym wysiłkiem dla nowo organizowanego Wojska Polskiego oraz dla społeczeństwa, które bardzo aktywnie zaangażowało się w przygotowania do walk.  Młodzi zgłaszali się do Armii Ochotniczej, a wierni modlili się w świątyniach stolicy czy na Jasnej Górze przed obliczem Czarnej Madonny. Wiara opuściła korpus dyplomatyczny, który poza monsignorem Achillesem Rattim, nuncjuszem apostolskim w Polsce, opuścił stolicę udając się w stronę Poznania. Na pamiątkę tego wielkiego zwycięstwa, zwanego nie bez powodu „Cudem nad Wisłą”, już w II RP dnia 15 sierpnia obchodzono Święto Żołnierza. 30 lipca 1992 roku Sejm ustanowił na ten dzień Święto Wojska Polskiego. Tego dnia modlimy się także w intencji wszystkich poległych na polu chwały polskich żołnierzy, ale jest to także święto żołnierzy aktualnie służących we wszystkich formacjach Polskich Sił Zbrojnych. 15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w wielu Parafiach obchodzone są dożynki, a na Jasną Górę, zwaną Duchową Stolicą Polski, przybywają dziesiątki tysięcy pątników, aby pokłonić się Matce Bożej. 

Tak więc ten dzień ma dla Polaków szczególne znaczenie, zarówno w sferze patriotyczno-historycznej, jak i religijnej. Dbajmy wspólnie o naszą wspaniałą historię i tożsamość narodową! Pochylmy głowę nad mogiłami naszych bohaterów, którzy nie szczędzili krwi, by Polska była Polską.

 

                

                                                                                                                                                                                Z wyrazami szacunku,

 

                                                                                                                                                                              Prof. dr hab. Jan Żaryn

                                                                                                                                                                                        Senator RP

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
7 + 5 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości