Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » PiS Aktualności » O tragedii smoleńskiej w Błoniu
O tragedii smoleńskiej w Błoniu
O tragedii smoleńskiej w Błoniu
2012-04-15

14 kwietnia w Błoniu odbyły się uroczystości z okazji 2 rocznicy tragedii smoleńskiej, zorganizowane przez Komitet Terenowy Prawa i Sprawiedliwości, pod patronatem i z udziałem Posła Mariusza Błaszczaka, Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS. Gościliśmy bliskich Ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r.: Panią Ewę Błasik, wdowę po generale Andrzeju Błasiku, Dowódcy Sił Powietrznych, Panią Ewę Kochanowską, wdowę po Januszu Kochanowskim, Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz Pana Andrzeja Melaka, brata ŚP. Stefana Melaka, przewodniczącego Komitetu Katyńskiego.
Spotkanie w wypełnionej przez mieszkańców Błonia sali Centrum Kultury otworzyła Anna Wieszczycka, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości w Błoniu. Poseł Mariusz Błaszczak przypomniał znaczenie tragedii z 10 kwietnia 2010 r., w której Polska straciła Prezydenta, całe dowództwo Sił Zbrojnych RP, ministrów, parlamentarzystów, szefów instytucji państwowych, przedstawicieli duchowieństwa, działaczy społecznych związanych z ujawnieniem prawdy o zbrodni katyńskiej. Następnie Bliscy Ofiar wspólnie z posłem symbolicznie otworzyli wystawę pt. "Tragedia Smoleńska - Prawda i Pamięć". Ekspozycja przygotowana przez "Gazetę Polską" przedstawia unikalne zdjęcia z miejsca katastrofy wykonane 10 kwietnia 2010 r., a także w następnych dniach i miesiącach, ukazując m.in. fakt niszczenia wraku samolotu przez Rosjan. Wystawa ukazuje również sceny z żałoby narodowej i ceremonii pogrzebowych oraz dokumentuje zapis walki o prawdę na ulicach polskich miast - w marszach pamięci Ofiar tragedii smoleńskiej.
W następnej części spotkania, po krótkim materiale filmowym prezentującym dzieło upamiętnienia Ofiar tragedii smoleńskiej Andrzej Melak opowiedział o staraniach Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 oraz licznych Polaków w kraju i za granicą, którzy z potrzeby serca fundują tablice pamiątkowe i pomniki mówiące prawdę o celu wizyty narodowej delegacji do Katynia. Zaprosił też na Jasną Górę, gdzie 3 maja 2012 r., w dniu Święta Matki Bożej Królowej Polski i Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia narodowego wotum - Epitafium Smoleńskiego.
Pani Ewa Błasik zaprezentowała film dokumentalny, poświęcony pamięci Jej ŚP. męża, generała Andrzeja Błasika. Film ukazał prawdę o dorobku i dokonaniach Dowódcy Sił Powietrznych, którego zasługa była reforma lotnictwa wojskowego, wdrożenie nowoczesnego sprzętu, rozwój współpracy z Siłami Powietrznymi państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Z kolei Ewa Kochanowska mówiła o wysiłku bliskich Ofiar skierowanym na prowadzenie rzetelnego dochodzenia w sprawie przyczyn i okoliczności tragedii z 10 kwietnia 2010 r. Przedstawiła też działania związane z umiędzynarodowieniem śledztwa smoleńskiego.
Poseł Mariusz Błaszczak podsumował działania Prawa i Sprawiedliwości w parlamencie w sprawie wyjaśnienia okoliczności tragedii smoleńskiej. Podkreślił, że bez zmiany władzy w Polsce nie jest możliwe wyjaśnienie przyczyn katastrofy i ukaranie winnych, bo rządzący nie sa tym zainteresowani, gdyż wśród nich są osoby co najmniej pośrednio odpowiedzialne za tę największą polską tragedię po II wojnie światowej.
Na zakończenie spotkania w Centrum Kultury zebrani mieszkańcy Błonia i goście z innych stron naszego regionu podziękowali Bliskim Ofiar za niezłomną postawę i dążenie do wyjawienia prawdy o tragedii smoleńskiej. Panie Ewa Błasik i Ewa Kochanowska zostały obdarowane bukietami kwiatów, prezentami książkowymi, a nawet laurkami przygotowanymi przez dzieci. To był niezwykle wzruszający, niespodziewany punkt programu wieczoru, kiedy wzruszenie udzieliło się wielu uczestnikom naszego spotkania.
Ostatnim elementem uroczystości 14 kwietnia 2012 r. była wspólna modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Katyńskim i Krzyżem Smoleńskim w Alei Katyńskiej na osiedlu Witanów koło Błonia. Mieszkaniec Witanowa Łukasz Kudlicki, kierujący Biurem Poselskim PiS w Błoniu, przypomniał, że we wrześniu 2009 r., w uroczystości poświęcenia pomnika i 13 Dębów Pamięci, zasadzonych ku czci oficerów Wojska Polskiego i policjantom pomordowanym w Katyniu, Twerze i Charkowie, wziął udział Stefan Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego, któremu towarzyszył jego brat, Andrzej. ŚP. Stefan Melak zginął pod Smoleńskiem, natomiast Andrzej przejął jego obowiązki, do których doszły nowe, związane z wyjaśnieniem okoliczności tragedii z 10 kwietnia 2010 r. oraz upamiętnieniem jej Ofiar. Spotkanie zakończył Poseł Mariusz Błaszczak, który podziękował zebranym za to, że chcieli uczcić pamięć polskich patriotów z Prezydentem RP, poległych na służbie Ojczyźnie. Na ręce Pań Ewy Błasik i Ewy Kochanowskiej oraz Pana Andrzeja Melaka przekazał wyrazy szacunku i uznania dla Bliskich Ofiar.          

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj http://www.pisblonie.pl/relacje_z_wydarzen_all.php?id=73365

Relację filmową ze spotkanie można obejrzeć tutaj:

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=1713

Komentarze

*Imię: *Komentarz (255 znaków)
E-mail:
*Wpisz kwotę
0 + 8 =
Nie ma żadnego komentarza w tej wiadomości