Start Strony Kontakt
Loading

Archiwum aktualności
Nasi przyjaciele
Start » Archiwum wiadomości » Jarosław Kaczyński: demokracja jest zagrożona przez korupcję
Jarosław Kaczyński: demokracja jest zagrożona przez korupcję

11 stycznia 2014 r. w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Prawo i Sprawiedliwość konwencja „Przeciw biedzie, przeciw korupcji”. Podczas konwencji głos zabrali Prezes Jarosław Kaczyński, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński, europarlamentarzysta Ryszard Czarnecki, oraz profesor Józefina Hrynkiewicz. Konwencję poprowadził poseł Marcin Mastalerek.

„Jednym z wielkich zadań, jakie jest przed nami jest zadanie polegające na tym, żeby przeciwstawić się korupcji. I w sferze aksjologicznej, i prawnej, i faktów” – mówił Prezes Jarosław Kaczyński. Według lidera opozycji, korupcja jest częścią tego systemu, który musimy zmienić. Nie demokracja jest zagrożona przez PiS, demokracja jest zagrożona przez korupcję, rozkład państwa, to wszystko co jest częścią systemu Donalda Tuska. Jarosław Kaczyński wyraził wiarę w to, że ten system chyli się ku upadkowi, że przyjdzie jego koniec, że korupcja będzie okiełznana, że nasze niemałe możliwości będą wykorzystane, że Polska stanie się wolnym państwem wolnych Polaków.

Opisywał mechanizmy, które – jak mówił – podtrzymywały korupcję w Polsce, prowadziły do jej rozwoju. W opinii szefa PiS korupcja ogranicza rozwój Polski od początków transformacji.

Szef PiS podkreślił, że wielki majątek państwowy był po 1989 roku „osierocony”, istniało niebezpieczeństwo, że przemiana własnościowa odbędzie się na patologicznych zasadach. Jak przekonywał, wmawiano Polakom, że nie ma korupcji, co powodowało brak odpowiedniej reakcji, zarówno zwykłych ludzi, jak i organów państwa.

Zdaniem szefa PiS korupcji sprzyjały przepisy prawne i niewystarczające kary. Zaznaczył, że PiS przeprowadziło „zasadniczą zmianę, która została gwałtowanie zakwestionowana”. „W jaki sposób? Mechanizm skandalu został odwrócony. Skandalem okazała się walka z korupcją. (…) Skonfrontowano walkę z korupcją z ideą praw człowieka i obywatela i stwierdzono, że walka z korupcją jest w istocie sprzeczna i jest atakiem na te prawa” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Podkreślił ponadto, że w CBA „doszło do zmiany personalnej, która radykalnie ograniczyła skuteczność funkcjonowania tego urzędu na najwyższych szczeblach”. 

Mariusz Kamiński, pierwszy szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, obecnie wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości oraz szef warszawskich struktur PiS mówił m.in. o sprawie Amber Gold, aferze korupcyjnej dotyczącej przetargów informatycznych, czy Elewarrze. Uznał podczas swojego wystąpienia, rząd PiS przeprowadzi audyt finansów publicznych, z dużym naciskiem na wydatkowanie środków unijnych. „Rozliczymy ich z każdego euro” – zaznaczył. „Korupcja jest w centrum państwa. Afera informatyczna jest na to dowodem. Rząd toleruje korupcję, nie walczy z nią, udaje tylko” – ocenił. Mariusz Kamiński podkreślił, że konieczna jest reforma służb antykorupcyjnych i wymiaru sprawiedliwości.

Podczas konferencji odczytano również deklarację PiS przeciw biedzie i korupcji podpisaną przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego, którą zamieszczamy poniżej.