W pierwszym dniu Rajdu Powstania Styczniowego organizowanego przez Społeczny Komitet Obchodów 15 rocznicy Powstania Styczniowego przy udziale Komitetu Prawo i Sprawiedliwość z Błonia uczestnicy zebrali się przed Mogiłą Powstańczą w Zaborowie Leśnym. Piesi uczestnicy dotarli trasami z Truskawia, Lipkowa i Zaborowa. Część osób dotarła samochodami do gajówki w Budzie Zaborowskiej i dalej przeszła do mogiły z 1863 r., w której są złożeni polegli w bitwie z Kozakami powstańcy z oddziału "Dzieci Warszawy" majora Walerego Remiszewskiego. Okazją do spotkania była 150 rocznica bitwy, która odbyła się 14 kwietnia 1863 roku. W pierwszym dniu rajdu, mimo zniechęcającej w sobotni poranek pogody, wzięło udział około 200 osób. Wśród nich mieszkańcy naszego powiatu ale także dużo osób z Warszawy i innych miejscowości.
Trasę z Lipkowa (ok. 8 km) przemierzył wraz z innymi uczestnikami profesor Piotr Gliński, potomek powstańca, który zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Budą Zaborowską. Był z nami także m.in. Maciej Wąsik, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie m.st. Warszawy, wielu działaczy społecznych i samorządowych, przedstawiciele środowisk patriotycznych.
Pogoda okazała się łaskawa, szlaki były względnie suche i na miejsce uroczystości przy mogile uczestnicy dotarli w dobrych nastrojach. Niestety, z nieznanych organizatorom, niezrozumiałych powodów, proboszcz parafii Zaborów, którego nazwisko przemilczymy, obejmującej teren, na którym leży mogiła w Zaborowie Leśnym, odmówił uczestnikom rajdu prawa do udziału we Mszy Świętej, nie tylko nie przyjmując zaproszenia do odprawienia liturgii, ale również zakazując okolicznym księżom sprawowania Eucharystii przy grobach powstańców. Fakt ten przejdzie z pewnością do historii najnowszej Polski, nie pozostając bez echa - organizatorzy planują skierowanie listu protestacyjnego w tej sprawie do przełożonego proboszcza z Zaborowa - ordynariusza archidiecezji warszawskiej, księdza kardynała Kazimierza Nycza.
Mimo ostracyzmu doświadczonego ze strony miejscowego księdza proboszcza, uczestnicy rajdu odmówili w intencji poległych powstańców i naszej Ojczyzny Litanię Narodu Polskiego. Odbył się także zaplanowany Apel Poległych i ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy mogile. Wartę honorową pełnili młodzi harcerze. Przejmująco w Puszczy Kampinoskiej zabrzmiał sygnał: "Cisza", odegrany przepięknie przez trębacza.
W drugiej części spotkania uczestnicy przemaszerowali na polanę koło gajówki w Budzie Zaborowskiej, gdzie odbyło się ognisko ze śpiewami pieśni powstańczych, każdy najadł się do syta grochówki i napił herbaty przygotowanej w kuchni polowej. Bohaterem dnia był profesor Piotr Gliński, cierpliwie wpisujący osobiste dedykacje do przynoszonych do niego pamiętników i śpiewników powstańczych. Patronującą przedsięwzięciu "Gazetę Polską Codziennie" dzielnie reprezentowała Anita Czerwińska, uwijająca się z potężną chochlą przy kuchni polowej. Całość filmowali operatorzy niezależna.tv i innych mediów.
Jutro, czyli w niedzielę 21 kwietnia spotykamy się w Górkach, w miejscu pierwszych egzekucji, wykonywanych przez rosyjskie wojsko na powstańczej młodzieży.
Relację przygotował: Łukasz Kudlicki
Dodatkowo relacja dostępna: niezalezna.pl
2-gi Dzień Rajdu Powstania Styczniowego. Górki.
Drugiego dnia rajdu, w niedzielę 21 kwietnia 2013 r., uczestnicy wędrowali z Roztoki, Leszna i Kampinosu do Górek, gdzie pod Sosną Powstańców Styczniowych odbyła się główna uroczystość, podsumowująca imprezę. Dopisała pogoda i przy kuchni polowej, a następnie ołtarzu polowym zebrało się ok. 300 osób. Byli z nami poseł Jacek Sasin, prof. Piotr Gliński, Andrzej Melak z Komitetu Katyńskiego, samorządowcy i działacze społeczni, a przede wszystkim turyści i po prostu Polacy, którym droga jest tradycja upamiętnienia powstania i powstańców 1863 roku.
Na rajdowiczów w Górkach czekały atrakcje: grochówka (kłaniamy się Panu Krzysztofowi Dobrzyńskiemu), zupa powstańcza, rekonstruktorzy z 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Każdy chętny mógł spróbować strzelania z broni czarnoprochowej, a także otrzymać bezpłatny numer okolicznościowej "Gazety Powstańczej". Gawędę historyczną wygłosił Krzysztof Jabłonka, Łukasz Kudlicki poprowadził Apel Poległych. Mszę Świętą polową odprawił proboszcz miejscowej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Górkach, ksiądz Edward Latoszek. Oprawę muzyczną zapewniła młodzież z Błonia, ze stowarzyszenia "Nasze Dziedzictwo".
Po ceremonii złożenia kwiatów zabrali głos kolejno: poseł Jacek Sasin, profesor Piotr Gliński (potomek powstańca styczniowego) i Andrzej Melak z Komitetu Katyńskiego.
Anna Wieszczycka, przewodnicząca powiatowego komitetu Prawo i Sprawiedliwość, a zarazem współorganizator rajdu, podziękowała osobom i stowarzyszeniom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości i rajdu.
Jolancie i Krzysztofowi Dobrzyńskim za kierowanie przygotowaniami, organizowaniem tras rajdu, przygotowanie grochówki,
Małgorzacie i Waldemarowi Bocheńskim za pomoc w przygotowaniu materiałów reklamowych
Krzysztofowi Bocheńskiemu za granie na werblach do apelu poległych,
Łukaszowi Kudlickiemu za zredagowanie gazety powstańczej oraz reprezentowanie Nas przed mediami
Lidii Ujazdowskiej za pomysł wydania gazety powstańczej,
Hubertowi Zadrożnemu za nagłośnienie,
Krzysztofowi Jabłonce za gawędę i pięknie opowiedzianą historię,
Stowarzyszeniu "Nasze Dziedzictwo" z Błonia za śpiew,
Markowi Gizmajerowi za projekt ulotki, dystrybucję plakatów, odczytanie Apelu Poległych,
Sławkowi Jagodzińskiemu i Adamowi Andrzejewskiemu za przygotowanie grochówki,
Oli Michalskiej za obsługę turystów w punktach zbiórki w Zaborowie i Lesznie,
Grzegorzowi Kołpaczyńskiemu, Markowi Jasińskiemu i Grażynie Laskowskiej z Błonia za pomoc w zorganzowaniu autobusu, obsługę turystów, pomoc przy dystrynucji plakatów,
Agnieszce Dobrzyńskie za obsługę turystów w punktach zbiórki w Izabelinie i Roztoce
Patronom medialnym: Gazecie Polskiej Codziennie, wpolityce, warszawskipis, tugrodzisk, Radio Wnet i pozostałym osobom bez których nie dalibyśy rady przygotować tak wspaniale tych uroczystości.
Wszystkich Państwa już dziś zapraszamy za rok na kolejny Rajd Powstania Styczniowego!
ŁK